Spółdzielnia Mieszkaniowa "Metalowiec"
   Admin20.01.2021 17:16:26   
 Nawigacja


Spółdzielnia
Strona główna
Ustawy
Regulaminy
Rada Nadzorcza
Uchwały RN
Protokoły RN
Sprawozdania RN
Zarząd
Uchwały Zarządu
Sprawozdania Zarządu
Protokoły Zarządu
Komitety blokowe
Lustracja
Opinie biegłych
Zadłużenia
Rozliczenia
Przetargi
Dodatki Mieszkaniowe
Sprzedaż
Usługi
Dzierżawa/Wynajm
Wyniki finansowe i stawki opłat
Fundusz remontowy
Gazeta Metalowiec
Prezentacje Multimedialne
Zasoby Spółdzielni
System Zarządzania
Gospodarka odpadami

I
Informacje
Wydarzenia
Szukaj
Archiwum newsów
Linki
Galeria zdjęć
Dokumenty do pobrania

Strony tematyczne

TV i Internet
Internetowa Telefonia Cyfrowa
Monitoring
Zbiorcza instalacja antenowa RTV - SAT
 Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

  Niedobory wody i wymiana wodomierzy


INFORMACJA W SPRAWIE ROZLICZENIA NIEDOBORU WODY I WYMIANY WODOMIERZY


Informujemy, że od 01.01.2005r. zostały zmienione zasady rozliczania niedoborów wody. Pojawił sie nowy składnik opłat czynszowych: niedobór/nadwyżka zużycia wody. Jest to jedyna planowana zmiana opłat czynszowych w roku 2005. Zgodnie z zatwierdzonym w dniu 29.11.2004 r. przez Rade Nadzorcza „Regulaminem gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz lokalami o innym przeznaczeniu” za niedobór/nadwyżkę wody w danym budynku mieszkalnym lub użytkowym, uważa sie różnice wskazań wodomierza głównego (sumy wskazań wodomierzy głównych) oraz sumy wskazań wodomierzy indywidualnych wraz z naliczonymi ryczałtami zużycia wody w lokalach nieopomiarowanych, a także zużycia wody do celów gospodarczych (remonty, podlewanie) i innymi.
Nowy sposób rozliczania wody podyktowany jest rosnącym niedoborem wody, którego bieżąca stawka eksploatacyjna nie jest w stanie już pokryć. Dotychczas strata była wkalkulowana w opłatę eksploatacyjną z m2 powierzchni użytkowej. W roku 2003 niedobór wody wynosił 26 946 m3 tj. 131 418,90 zł, a na koniec III kwartału 2004 r. 32 699m3 tj. 178 028,76 zł. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, e w Kraśniku obowiązuje jedna z najwyższych cen wody w Polsce. Obecnie zgodnie z uchwała Rady Miasta Kraśnika cena 1m3 wody i ścieków wynosi 5,96 zł. Dla porównania: w Warszawie i Lublinie 1 m3 wody i ścieków kosztuje 4,86 zł.
Z analizy parametrów technicznych i metrologicznych wodomierzy wynika, że zawsze występują różnice wskazań pomiędzy wodomierzem głównym na budynku, a sumą wskazań wodomierzy mieszkaniowych. Można uznać za normalne różnice w zakresie do 10% (przy założeniu, że wodomierze są poprawnie dobrane i zamontowane). Spółdzielnia rozlicza się z KPWiK na podstawie wskazań wodomierza głównego, zaś obciążenia dokonuje wg wskazań wodomierzy indywidualnych. Wskazanie z wodomierzy mieszkaniowych nie pokrywa się ze wskazaniem wodomierza głównego – jest mniejsze. Tak powstają niedobory, które u nas sięgają ~12%.
Nieustannie podejmujemy szereg działań zmierzających do niwelowania różnic w odczytach pomiędzy wskazaniem wodomierzy głównych, a sumą wskazań wodomierzy indywidualnych na budynkach. Sprawdzamy wodomierze główne pod katem prawidłowości działania i ich legalizacji. Prowadzimy kontrolę stanu instalacji, plomb oraz sprawność działania wodomierzy mieszkaniowych. Prowadzimy analizę zużycia wody w poszczególnych lokalach, ilość osób zamieszkujących i konsekwentnie egzekwujemy usuwanie ewentualnych nieprawidłowości.
Nieustannie podejmujemy szereg działań zmierzających do niwelowania różnic w odczytach pomiędzy wskazaniem wodomierzy głównych, a sumą wskazań wodomierzy indywidualnych na budynkach.
- Sprawdzamy wodomierze główne pod katem prawidłowości działania i ich legalizacji.
- Prowadzimy kontrolę stanu instalacji, plomb oraz sprawności działania wodomierzy mieszkaniowych.
- Prowadzimy analizę zużycia wody w poszczególnych lokalach, ilość osób zamieszkujących i konsekwentnie egzekwujemy usuwanie ewentualnych nieprawidłowości.
W dalszych planach mamy wyeliminowanie wodomierzy starych, których termin legalizacji upłynął. Konieczność wymiany wodomierzy bez ważnej legalizacji nakłada na użytkownika art. 8a pkt. 1 ustawy Prawo o miarach z dnia 11.05.2001r ( Dz. U. Nr 243 poz. 2441 z póz. zm.). Okres ważności legalizacji wodomierzy wody zimnej i ciepłej wynosi 5 lat.
Mając świadomość, iż wymiana wodomierzy stanowi duże obciążenie dla budżetu domowego, zwłaszcza na osiedlach gdzie zamontowane są po cztery wodomierze w mieszkaniu, ogłosiliśmy przetarg dla firm na usługę wymiany wodomierzy. Cena wodomierza, usługa wymiany wraz z wkalkulowanym odkupem starego wodomierza wynosi: wodomierz DN15 (½”) – 40,63 zł/szt. DN 20 (¾”) - 42,62 zł (cena nie zawiera czynności przygotowawczych i odtworzeniowych). Natomiast koszt zakupu wodomierza wraz z odkupem starego wynosi kolejno: DN15 – 34,77 zł/szt. DN 20 - 37,04 zł/szt. Istnieje możliwość rozłożenia należności na raty. Zachęcamy Państwa do jak najszybszej wymiany starych wodomierzy. W celu dokonania wymiany wodomierzy za pośrednictwem Spółdzielni należy zgłosić sie do pok. nr 1 w biurze Spółdzielni i zawrzeć stosowną umowę.
W październiku 2005 roku roku przeprowadziliśmy wśród mieszkańców ankietę dotyczącą sposobu rozwiązania istniejącego problemu. Z 1000 wypełnionych przez Państwa ankiet 70%, to „głosy” opowiadające sie za rozliczaniem niedoboru w poszczególnych budynkach proporcjonalnie do zużycia wody określonego na podstawie wskazań wodomierzy indywidualnych. I zgodnie z Państwa decyzją będziemy postępować.

W przypadkach budzących uzasadnione wątpliwości, wskazujących na możliwość nielegalnego poboru wody lub też nieprawidłowo działającego wodomierza będziemy stosować obowiązujący ryczał.

Kwestia niedoborów wody i ich rozliczania nie dotyczy tylko Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec”. Z tym samym problemem borykają sie także inne Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w całej Polsce. Spółdzielnia Mieszkaniowa Pracowników F£T oraz Kraśnickie Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe już od dłuższego czasu rozliczają „stratę na wodzie” w sposób, który także my wprowadzimy.
 Komentarze
Brak komentarzy.
 Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 Nasza Spółdzielnia
Tak wygląda Nasza Spółdzielnia
 Informacje
 Informacje


Budowa budynku wielorodzinnego ul.Popiełuszki 15


 UNIQA
Powered by
© Spółdzielnia Mieszkaniowa „Metalowiec”